Kuchyňské váhy

Jasně, i bez přesné váhy to jde – měřit a odvažovat můžete od oka, hrnkem, nebo třeba lžící. Ale ve spoustě receptů je přesná váha velmi důležitá a při jejím nedodržení se jídlo nemusí vůbec povést. Pokud vaříte intenzivně nebo jen občas, kuchyňské váhy se v domácnosti sejdou.

digitální kuchyňská váha
kuchyňská váha Tescoma

Možná si vybavíte těžké a neskladné kuchyňské váhy používané našimi babičkami. Na plechovou mísu se nasypala mouka nebo třeba ořechy, po kolejničce se posouvalo závaží a přesná váha se určovala tím, že se zobáčky vah „dotýkaly“. Dnes je praxe úplně jiná.

Moderní kuchyňské váhy jsou ve většině případů z lehkého plastu a s jednoduchým mechanismem, který vám umožní přesně a jistě odečíst váhu prakticky ihned a bez možnosti chyby. Jako bonus pak některé kuchyňské váhy umí i dovažování.

Mechanické kuchyňské váhy

Jednoduché mechanické kuchyňské váhy ocení u sebe doma i starý mládenec. Nejčastěji jsou vyráběny v podobě podstavce s velkou ručičkou a stupnicí a odnímatelnou odměrkou. Díky tomu jsou mechanické kuchyňské váhy velmi skladné, jednoduché a levné. Fungují totiž čistě mechanicky – po vložení potraviny ručička ukáže na stupnici váhu a hotovo. Váhu můžete vynulovat, dovažování ale neumí.

Digitální kuchyňské váhy

Pro vaření složitějších pokrmů nebo častější využití oceníte propracované elektronické kuchyňské váhy. Výhod mají hned několik:

  • Digitální kuchyňské váhy jsou velmi přesné, zvážíte na nich například i dávky koření.
  • Elektronické kuchyňské váhy mají většinou možnost dovažování. Snadno tak například k mouce můžete dovážit cukr nebo další přísady.
  • Digitální váhy můžete koupit ve variantě s odměrkou i v ploché podobě, u které pokládáte vážené předměty přímo na váhu.

Klasické mechanické váhy do kuchyně mají nespornou výhodu v tom, že fungují „samy“ – tedy bez baterie, kterou jednou za čas musíte u digitální váhy vyměnit. Ale při běžném používání vám baterie v elektronické kuchyňské váze vydrží klidně i několik let.